Provjera disanja kod unesrećene osobe iznimno je važna. Ustanovi li se da osoba ne diše ili ne diše normalno, vrlo je vjerojatno da će nastupiti ili je već nastupio zastoj u radu srca. Ako je nastupio zastoj u radu srca i disanja, tada krv obogaćena kisikom ne može cirkulirati tijelom i oprksrljibvati organe, osobito mozak. Moždane stanice bez kisika mogu preživjeti samo tri do četiri minute i vrlo brzo može nastupiti smrt. Stoga je važno što prije započeti oživljavanje kako bismo pritiscima na prsni koš održali cirkulaciju, odnosno protjerali krv do vitalnih organa. Pozovemo li pravodobno hitnu medicinsku službu i započnemo li s pravilnim postupcima oživljavanja na vrijeme, povećavamo šansu preživljavanja.
Postupak oživljavanja kod odrasle osobe
- Provjeriti sigurnost pristupa, provjeriti stanje svijesti, otvoriti dišni put, provjeriti disanje, pozvati hitnu medicinsku službu.
- Kleknuti pokraj unesrećene osobe u ravnini s njezinim prsnim košem i staviti korijen dlana jedne ruke na srednji dio prsnog koša, prekriti korijenom dlana druge ruke, ispreplesti prste i držati ih odignute od površine prsnog koša. Izravnati ruke - laktovi moraju biti ispruženi, a ramena postaviti okomito u odnosu na prsni koš unesrećene osobe.
- Započeti pritiscima na prsni koš 30 puta. Utiskivati prsnu kost dubinom 5 do 6 cm (tj. 1/3 prsnog koša), brzinom od 100 do 120 pritisaka u minuti.
- Ne odmicati ruke s prsnog koša, prije sljedećeg pritiska pričekati da se prsni koš vrati u početni položaj i nastaviti. Vrijeme za pritisak i popuštanje pritiska mora biti jednako.
- Nakon 30 pritisaka na prsni koš započeti s umjetnim disanjem.
- Postaviti zaštitnu foliju na usta unesrećene osobe, staviti jednu ruku na čelo, a drugu ispod vrha brade, nježno zabaciti glavu. Kažiprstom i palcem ruke kojom se pridržava čelo stisnuti mekani dio nosa, nagnuti se i svojim usnama potpuno obuhvatiti usta unesrećene osobe, upuhivati zrak i istovremeno promatrati podizanje prsnog koša, primijeniti 2 upuha (jedan upuh trebao bi trajati 1 sekundu). Primjenjuje li se metoda usta na nos, tada ne zatvarati nos, već usta. U slučaju primjenjivanja umjetnog disanja na traheostomu zatvaraju se usta i nos.
- Nastaviti s vanjskom masažom srca i umjetnim disanjem u omjeru 30:2.
- Kod osobe koja je izvučena iz vode i koja je bez svijesti i ne diše (normalno), postupak oživljavanja jednak je opisanom, osim što se počinje s pet početnih upuha te nastavlja vanjskom masažom srca i umjetnim disanjem u omjeru 30:2.
- Kod oživljavanja trudnice u podmakloj trudnoći, gornji dio tijela treba biti što ravniji na tlu a uz pomoć priručnog sredstva ili pomagača podignuti desni bok tako da su koljena pomagača ispod podignutog kuka.
Srčani zastoj može se dogoditi svakome u bilo kojem trenutku. Zahvaljujući defibrilatoru RESCUE SAM svatko može spasiti život. Cjelokupnu ponudu naših RESCUE SAM defibrilatora možete vidjeti OVDJE.